Tradicionalni model e-trgovine daje prioritet profitu na račun naše planete. Sa ogromnim količinama robe koja se sada pakuje u kartonske kutije i šalje širom sveta, e-trgovina je odgovorna za zapanjujuću količinu otpada.
Iako su emisije ugljenika putem online kupovine, u proseku, 36% niže u odnosu na fizičke prodavnice, ambalaža koje se koristi u e-trgovini odgovorna je za približno šest puta više emisija od one koja se koristi u prodavnicama glavnih ulica gradova. Ovo je u velikoj meri posledica široke upotrebe kartona i individualne ambalaže u e-trgovini, koja se nakon jedne upotrebe baca.
Ova praksa je neodrživa. Kartonske kutije imaju prosečan ugljenični otisak od kolevke do groba od oko 1kg CO2 ekvivalenta, a godišnje se proizvede 175 miliona tona valovitog kartona. Stručnjaci za klimu su zabrinuti i to sa dobrim razlogom – online kupovina nastavlja da uvećava svoj udeo na tržištu i do 2025. godine činiće skoro četvrtinu svih maloprodajnih kupovina.
Ukoliko trgovci na malo ne pređu na održiviji model ambalaže, koji aktivno minimalizuje otpad, problem će se samo pogoršavati.
Jedan od glavnih problema koji dominira u oblasti ambalaže je nedostatak sirovina. Kako se ključne rezerve smanjuju, ili su isporuke zahvaćene sve većim prekidom lanca snabdevanja, proizvodnja ambalaže postaje skuplja – i ovi troškovi se mogu preneti na potrošače. Oko 40% preduzeća preduzeća prijavilo je porast cene robe, a više od četvrtine (27%) tvrdi da su sirovine glavni razlog zašto moraju da povećaju cene.
Ova povećanja cena, u kombinaciji sa uticajem odbačenog pakovanja, mogu dovesti do toga da se trgovci na malo koji rade po ovom modelu ambalaže za jednokratnu upotrebu nađu u nepovoljnoj situaciji. Većina potrošača (73%) tvrdi da će promeniti kupovne navike kako bi smanjili uticaj na životnu sredinu, dajući prednost održivosti u odnosu na udobnost.
Plastična povratna tranzitna ambalaža (RTP) rešava oba ova pitanja. Za razliku od kartona, povratna tranzitna ambalaža je izrađena da napravi mnoga putovanja tokom svog životnog veka, drastično smanjujući potrošnju sirovina i otpad u jednom potezu. Uklanjanjem potrebe za stalnom potrošnjom nove ambalaže, povratna tranzitna ambalaža takođe može pomoći trgovcima na malo da dugoročno uštede novac i izbegnu prenošenje skupih povećanja cena na svoje kupce.
Štaviše, povratna tranzitna ambalaža kompanije Schoeller Allibert sadrži visoke nivoe recikliranih sirovina i dizajnirana je da se može u potpunosti reciklirati, što znači da se na kraju svog životnog veka može samleti i ponovo obraditi u nove sanduke i kontejnere, pomažući u daljem smanjenju upotrebe devičanskih sirovina.
Ishod svega ovoga je značajno smanjenje emisija za čak 88%.
To ne znači da je plastična povratna tranzitna ambalaža 100% bez otpada. Po prirodi, povratna tranzitna ambalaža se dosta transportuje, što znači da se ponekad zanemaruje ili zagubi. Svaki izgubljeni predmet troši resurse u smislu novog potrebnog materijala i izvlačenja potencijalnog reciklata iz lanca snabdevanja.
Međunarodna korporacija za podatke (IDC) je identifikovala zalihe u realnom vremenu i vidljivost lanca snabdevanja kao jedan od najvećih izazova modernih trgovaca na malo. To je zato što povratna tranzitna ambalaža treba da se prati preko distributivnih centara do prodavnica i nazad, a greške u ovom procesu mogu dovesti do njenog gubitka.
Međutim, povezivanjem sredstava sa tehnologijom Interneta stvari (IoT), postaje jednostavno obezbediti trenutnu vidljivost ovih ključnih sredstava.
SmartLink® platforma kompanije Schoeller Allibert pruža jedno takvo rešenje. Kompatibilna sa širokim spektrom naših proizvoda, ova bezbedna platforma zasnovana na oblaku (cloud-based) koristi LPWAN bežičnu tehnologiju za povezivanje pojedinačnih kontejnera i pretvaranje bilo kog lanca snabdevanja u inteligentni lanac snabdevanja kojim se može upravljati iz jednog izvora.
Ova tehnologija vidi diskretne senzore ugrađene u paket opremljen SmartLink®-om koji prenosi podatke uživo o svemu, od temperature do lokacije. Uz podršku unapred definisanog praćenja geolokacije i geoograđivanja (geofencing), SmartLink® se može koristiti za kreiranje upozorenja kada kontejneri uđu u određeno područje ili ga napuste. Jedinstveni identifikatori bar-kodova pomažu u katalogizaciji zaliha i omogućavaju praktično upravljanje sredstvima.
Korišćenje SmartLink®-a omogućava potpuni nadzor nad tim gde se nalazi zaliha u bilo kom trenutku i pomaže u tome da se gubici i krađe svedu na minimum. Na kraju krajeva, ovo podržava trgovce na malo u zaštiti njihovih investicija i omogućuje im da održivost svog poslovanja dovedu do maksimuma.
Sa ambalažom optimizovanom za smanjenje otpada, postizanje stvarne održivosti u maloprodajnoj e-trgovini sve je više moguće. Povratna tranzitna ambalaža, dizajnirana za dug životni vek, može iskoristiti otpad kao resurs za smanjenje oslanjanja na sirovine, pomažući da se razbije model e-trgovine „koristi pa baci“.