5 great reasons to convert your single-use wooden pallets to durable high-performance plastic!

Nikada nije bilo važnije za komercijalni lanac snabdevanja da unapredi svoje poslovanje u pogledu održivosti, transparentnosti i performansi – što ga čini idealnim vremenom za istraživanje prednosti izdržljive plastične tranzitne ambalaže.

Postoji jasan fokus na upravljanje lancem snabdevanja, sa prioritetima koji uključuju smanjenje proizvodnje ugljenika, ispunjavanje novih standarda održivosti, optimizaciju prostora, poboljšanje efikasnosti i brzine i stvaranje bolje povezanog – i inteligentnijeg – lanca snabdevanja. Sa ovim na vrhu liste želja svakog lanca snabdevanja, jasno je da je prelazak sa intralogističke ambalaže na bazi drveta na plastičnu na agendi različitih brendova.

Istorijski gledano, drvo je bilo najčešći materijal paleta za skladištenje i kretanje zaliha kroz lanac snabdevanja. Međutim, zbog povećane ekološke svesti i odgovornosti, ovo se sada ispituje i ponovo procenjuje. Tokom perioda od oko 25 godina, plastične palete su izbile u prvi plan i sada se sve više koriste zahvaljujući njihovoj ponovnoj upotrebi, izdržljivosti i stoprocentnoj mogućnosti recikliranja.


Evo 5 glavnih razloga za prelazak sa drvenih paleta na plastična cirkularna rešenja

  1. Smanjenje otpada

Većina drvenih paleta je za jednokratnu upotrebu, što može stvoriti problematičan linearni tok otpada, jednom se upotrebi i baci. Reciklaža je opcija, ali prezauzeta skladišta to zanemaruju – posebno sa velikim količinama potrebnim u današnjim konkurentnim lancima snabdevanja. Umesto toga, plastika otporna na habanje ne samo da može da produži životni vek opreme, već je jednostavnija i brža za recikliranje.

2. Konzistentne performanse

Većina drvenih paleta je napravljena za jednokratnu upotrebu, pa čak i kada se ponovo koriste. Vremenom se degradiraju, što rezultira smanjenjem njihove nosivosti redovnom upotrebom. Ukupna funkcionalnost palete je smanjena i može ugroziti performanse.

Plastične palete za višekratnu upotrebu dizajnirane su da rade tokom čitavog njihovog životnog veka i proizvedene su da izdrže test vremena. Čak i u najtežim radnim okruženjima, one će i dalje održavati konzistentan kapacitet opterećenja i performanse.

3. Popravljivost i prilagodljivost

Uobičajena zabluda o plastičnim rešenjima je da se zbog složenosti materijala ne mogu popraviti. Međutim, od lansiranja BaIoPal®-a 2019. godine, Schoeller Allibert asortiman uključuje plastičnu paletu koja se može popraviti.

Plastika ima i operativne prednosti koje ne poseduju drvene palete. Neki proizvodi, kao što je Retenpal 2.0, dizajnirani su sa ugrađenom funkcijom za uštedu prostora. Ovo rezultira manjim brojem putovanja i troškova isporuke, ali i manjim ugljeničnim otiskom. Obično se drvene palete mogu slagati samo jedna na drugu.

4. Bezbednost na prvom mestu

U brzom proizvodnom okruženju, bezbednost zaposlenih i operatera je najvažnija. Na drvenim paletama se mogu sakriti iverje, gljivice, bakterije, pa čak i zarđali ekseri, a sve to može predstavljati opasnost za zaposlene.

Plastične palete za višekratnu upotrebu nemaju ovih sigurnosnih problema i takođe su mnogo sigurnije za slaganje. Zahvaljujući ujednačenim oblicima plastičnih paleta, mogućnosti slaganja i montiranja u stalak, utovar tereta se može optimizovati jednostavno i efikasno. Pored toga, veoma je teško sterilisati drvene palete, dok je to lako sa plastičnim paletama.

5. Duži vek trajanja

Jedna od najvećih razlika leži u životnom veku - drvene palete imaju ograničen radni vek dok plastične alternative mogu da se upotrebljavaju mnogo duži vremenski period. Uopšteno govoreći, životni vek drvenih paleta je oko 10 puteva pre nego što počnu da se cepaju ili raspadaju. Nasuprot tome, plastične palete obavljaju u proseku 250 putovanja pre nego što će ih možda morati zameniti.

Zaključak

Svako konkurentno preduzeće zna vrednost optimizacije lanca snabdevanja i ulogu tranzitne ambalaže, uključujući palete, kontejnere i IBC. Pošto proizvođači procenjuju sve svoje mogućnosti, postoji izuzetno jak razlog za prelazak sa drvenih paleta na plastične alternative visokih performansi.

Dokazi koji podržavaju upotrebu plastike umesto drvenih paleta su jasni i već su doveli do toga da više kompanija implementira dugoročne promene održivosti u svom programu paleta. Iako plastična ambalaža ima višu početnu cenu, to se lako nadoknađuje dužim životnim ciklusom, smanjenim rizikom od povreda i kontaminacije i cikličnom prirodom recikliranja na kraju životnog veka.

Dodatan argument za preduzeća je činjenica da se kod Schoeller Allibera plastične palete mogu iznajmiti, a ne samo kupiti, što ih čini mnogostranom solucijom za operacije u lancu snabdevanja.

Asortiman plastičnih paleta kompanije Schoeller Allibert uključuje:

BaYoPal®, the repairable pallet

H1, fully GS1 compliant

Maestro®, strong – hygienic and safe