Nova godina je vreme za odluke. Zato što počinjemo da radimo stvari drugačije, i bolje nego ranije. U Schoeller Allibertu, postoji jedna stvar koja se neće promeniti: naša posvećenost pružanju najbolje u klasi plastike u industriji ambalaže koja se može vratiti, ponovo koristiti i reciklirati. Ali ovo obećavamo: nastavićemo da se usavršavamo i inoviramo, a naša rešenja će zadovoljiti i premašiti ono što tržišta i društvo zahtevaju od nas. Naši rezultati govore sami za sebe. I radujemo se novima u 2023.-oj godini!
Nova godina je velika stvar za industriju ambalaže. EU usvaja novu Uredbu za plastične materijale u kontaktu sa hranom. Ovo je deo Evropskog zelenog dogovora i obećanja EU da će statin na kraj otpadnoj ambalaži, podstaći ponovnu upotrebu i reciklažu.
Petlje proizvoda
Jedan ključni element nove Uredbe je uvođenje reciklaže iz proizvodnih petlji u zatvoreni i kontrolisani lanac. To bi značilo da bi proizvođači kao što je Schoeller Allibert otkupljivali stare sanduke od kupaca, a zatim ih reciklirali u nove sanduke, ali samo za istog kupca i predviđenu upotrebu. To znači da stari sanduci za hleb postaju novi sanduci za hleb, a stari sanduci za ribu postaju novi sanduci za ribu, ali ne i obrnuto.
Uredba ce imati velike posledice i za potrošače i za industriju:
osigurati da su opcije pakovanja za višekratnu upotrebu uvek dostupne;
ograničiti prekomerno pakovanje; ukinuti nepotrebno pakovanje; i
obezbediti etikete za podršku ispravnog recikliranja.
Za industriju će:
stvoriti nove poslovne mogućnosti;
smanjiti potrebu za devičanskim materijalima; i
staviti sektor ambalaže na kurs za neutralnost ugljenika do 2050.
Za EU u celini, nova će Uredba efikasno smanjiti našu zavisnost od spoljnih dobavljača i povećati naš kapacitet reciklaže.
Nakon prelaznog perioda od šest meseci, Uredba će stupiti na snagu u potpunosti 1. jula 2023. Ovo daje vremena svim akterima u industriji da prilagode svoje procese i podnesu zahteve za nove dozvole. Jedno je sigurno: Schoeller Allibert će biti spreman. Zašto? Jer, uprkos novom fokusu Uredbe na zatvorene petlje proizvoda, njen osnovni princip ostaje potpuno usklađen sa našim.
Suprotni efekti
A ovaj princip znači da, suprotno široko rasprostranjenim predrasudama, zapravo postoje dve potpuno različite vrste plastike, sa potpuno suprotnim efektima u smislu održivosti.
Potrošačka plastika su jednosmerni proizvodi i ambalaža za jednokratnu upotrebu
koji završavaju u životnoj sredini u velikim količinama, zagađujuci i oštećujuci je. Ovo je veliki, dugoročni problem.
S druge strane, imamo
kontejnere, palete i drugu ambalažu i logističke proizvode napravljene od plastike koja je povratna, za višekratnu upotrebu i recikliranj
e. Ova rešenja smanjuju ili čak eliminišu otpad.
Ironično, izdržljivost i dugovečnost plastike – srž problema u slučaju plastike za jednokratnu upotrebu – postaje prednost za plastičnu povratnu ambalažu (RTP). Činjenica da se RTP može ponovo koristiti i reciklirati podiže njenu održivost znatno iznad neplastične, nepovratne ambalaže.
To je princip koji mi u Schoeller Allibert-u primenjujemo u svim našim naporima. Zbog toga težimo, kada je to moguće i po potrebi, maksimalnoj količini regranulata (tj. prenamenjene stare ambalaže) u našim novim proizvodima.
U 2023. nastavićemo da budemo pioniri ove prakse, što nam je u prošlosti omogućilo da razvijemo inovativne i nagrađivane linije proizvoda kao što su Corona gajba, CircuLine® i naša VFO kutija.
Corona gajba
Razvijena zajedno sa AB InBev-om, najvećom pivarskom grupom na svetu, za jedan od njihovih brendova piva, ova gajba sa 20 džepova je 2022. godine osvojila nagradu za „Najbolje pakovanje za životnu sredinu“ na World Beverage Innovation Awards-u.
Svaka se gajba sastoji od najmanje 91% reciklirane plastike, a najmanje 20% otpada na pomorski otpad (npr. pecarske konopce, mreže i užad). Sve gajbe se mogu 100% reciklirati, što omogućava brendu piva da pređe sa linearnog na kružni tok plastičnog otpada. Ali one su više nego održive: dizajnirane su da budu jednostavne za upotrebu i vizuelno atraktivne zahvaljujuci jedinstvenom mermernom dizajnu.
CircuLine®
Schoeller Allibert-ov asortiman CircuLine® proizvoda sadrži najmanje 30% reciklirane plastike - smanjujuci potrošnju devičanske plastike i samim tim povećavajući ponovnu upotrebu prirodnih resursa Zemlje u njihovoj punoj meri.
CircuLine® pruža jednostavan način za preduzeća da smanje ukupni uticaj rukovanja i logistike na životnu sredinu kroz lanac snabdevanja, bez ugrožavanja performansi. Ovo rezultira smanjenim troškovima lanca snabdevanja i manjim iznosom poreza na plastičnu ambalažu, koji su već uvedeni u Velikoj Britaniji i uskoro isto sledi širom Evrope.
Sledeći asortiman Schoeller Allibert proizvoda je dostupan u CircuLine® izvedbi: kruti paletni kontejneri (RPC), sklopivi mali i veliki kontejneri (FSC i FLC), palete, kontejneri koji se mogu slagati jedan na drugi/jedan u drugi, gajbe za piće i kante. Zajedno sa našim odeljenjem za inovacije kroz opsežna testiranja neprestano proširujemo naš portfolio proizvoda CircuLine®.
WFO kontejner
Za WFO kontejner je bilo potrebno više od 2,5 godine istraživanja, ali rezultat je nešto na šta je Schoeller Allibert posebno ponosan. Razvijen u saradnji sa Vaste Free Oceans-om (otuda i naziv WFO), visokokvalitetni kontejner se proizvodi korišćenjem značajnog udela recikliranih ribarskih mreža – to nije samo uspeh reciklaže, već i velika pobeda u borbi protiv zagađenja mora.
Ovo su samo tri primera iz Schoeller Allibert-ovog arsenala rešenja za održivost. Kompanija ulaže ozbiljnu količinu vremena i truda u proizvodnju novih i poboljšanih generacija proizvoda. Zato što nisu samo održiviji: oni su i lakši, pametniji i efikasniji. Zato što održivi proizvodi pomažu u smanjenju otpada i ugljičnog otiska samo ako smanjuju troškove i neefikasnost.
Jedna tona, jedno drvo
Da bi pokazala industriji i njenim kupcima da je Schoeller Allibert ozbiljan po pitanju održivosti, kompanija se fokusira na više od plastike od koje se proizvode proizvodi. Prava održivost zahteva kružnost. Zato se Schoeller Allibert obavezao da će posaditi drvo za svaku tonu sanduka koje njegovi kupci prodaju nazad kompaniji.
Ti sanduci će naravno biti reciklirani u nove. I to drveće će biti dodato onome što je do sada već pozamašna globalna šuma, koja se sastoji od 5.200 stabala na četiri kontinenta, ukupne površine 5,4 hektara i što je ekvivalentno 878 tona uhvaćenog CO2.
U 2023. godini, Schoeller Allibert-ova globalna šuma će nastaviti da raste. Nastavićemo da recikliramo stare sanduke (i novi plastični otpad) u nove sanduke, koji će biti višekratno upotrebivi, povratni i reciklabilni. Proširit ćemo našu listu nagrađivanih, inovativnih linija proizvoda.
Ovo je naša odluka i mi ćemo je se pridržavati: u ovoj novoj godini, više nego ikada, naši proizvodi pridonet će kako uspehu naših kupaca, tako i održivosti naše planete!